| Type | Handheld |
|---|---|
| Brand | Unbranded |
| No-Load Power | 700W |
| Brick Drilling Capacity | Max 8 in/200 mm |
| Concrete Drilling Capacity | Max 3.1 in/80 mm |
| Output Shaft Size | UNC1 1/4-7 External Thread |
| Max Load Power | 1800W |
| Net Weight (Machine Only) | 17.6 lbs/8 kg |
| Net Weight (Including Accessories) | 35.7 lbs/16.2 kg |
| Included Drill Bits | 4 Pieces |
| Water Inlet Size | Mesh Tube Fitting, OD 0.6 in/16 mm |
| Item Model Number | Z1Z-CF02-80S |
| No-Load Speed | 2-Speed Adjustable—1075 RPM (1st), 2300 RPM (2nd) |
| Product Dimensions (L x W x H) | 16.5 x 4.3 x 11.8 in/420 x 110 x 300 mm |
Check the listing for details. Diamond Core Drill Machine Handheld Concrete Core Drill Rig 8 in Dia 1800W. Condition: New. Listed at 236.99 USD. It handles holes up to 8 in (200 mm) with a 1/4-7 in threaded output shaft—ideal for tough tasks. Built to Last: Crafted with a lightweight yet tough aluminum body, this core drill rig resists wear and tear while keeping fatigue low.