| Brand | HDView |
|---|---|
| Power Source | Battery Powered |
| Maximum Rotational Speed | 200 deg/sec |
| Voltage | 3.6 Volts |
| Amperage | 5 Amps |
| Maximum Chuck Size | 0.25 Inches |
| Maximum Torque | 3.5 Newton Meters |
| Torque | 3.5 Newton Meters |
| Drill Type | Basic Drill |
| Battery Capacity | 1300 Milliamp Hours |
| Is Electric | Yes |
| Brand Name | HDView |
| Included Components | Tool Bag |
| Model Number | Screwdriver |
| Manufacturer | HDView |
| Customer Reviews | 4.9/5 |
| Item Dimensions L x W x H | 5.5"L x 1.5"W x 6.7"H |
| Type | Electric Screwdriver |
| Country of Origin | United States |
| Model | Screwdriver |
| Chuck Size | 0.25 Inches |
| Auxiliary Handle | No |
| Battery Technology | lithium-ion battery |
| Features | 3.5Nm maximum torque, 1300mAh lithium-ion battery, USB Type-C |
| Color | Black |
| Item Height | 6.7 in |
| Item Weight | 1.81 pounds |
| Item Width | 1.5 in |
| Item Length | 5.5 in |
Check the listing for details. Electric Cordless Screwdriver Rechargeable Power Drill Set Torque LED. Color: Black, Condition: New, Made in United States. Listed at 24.08 USD. Dual Position Handle and 2-side Switch: This electric screwdriver has a dual position handle that converts from straight to pistol grip, is flexible for tight and tough-to-reach places task. In addition, the forward and reverse switch can help you freely change the screw direction from driving to removing.