| Restocking Fee | No |
|---|---|
| Return shipping will be paid by | Buyer |
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 14 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| Speed | 2900 |
| Power Source | Corded Electric |
| Battery Included | No |
| Color | Silver |
| MPN | 806 |
| Auxiliary Handle | No |
| Brand | Chicago Pneumatic |
| Chuck Size | 1/4" |
| Type | Drill/Driver |
| Manufacturer Warranty | No |
| Voltage | 120 V |
| Motor Type | Brushed |
| Cable Length | 8 foot |
| Chuck Type | Keyed |
| Country/Region of Manufacture | United States |
| Power | 200 W |
Check the listing for details. ELECTRIC DRILL CLASSIC, CHICAGO PNEUMATIC. Color: Silver, Condition: Open box. Listed at 83.00 USD. Chicago Pneumatic corded industrial electric drill, size 806 used extensively in aircraft and auto factories. RPM is 2900, housing is all metal with a grounded 8' molded cord. Tool is not reversible and has a 1/4" capacity Jacobs 7B chuck with key included. Drill has a 110 volt universal (AC or DC) motor.