| Number of Items in Set | 1 |
|---|---|
| Maximum Torque | 330 in-lbs |
| Speed | 1600 RPM |
| Power Source | Corded Electric |
| Battery Included | No |
| Color | Green |
| Item Diameter | 0.375in. |
| Item Length | 9 Inches |
| Auxiliary Handle | No |
| Brand | Ryobi |
| Chuck Size | 3/8 in |
| Type | Drill/Driver |
| Number of Batteries | 0 |
| Voltage | 120 V |
| Motor Type | Brushed |
| Item Height | 7 Inches |
| Model | D43 |
| Features | Compact, Heavy Duty, Lightweight |
| Cable Length | 6 Ft |
| Chuck Type | Keyless |
| Power | 750 W |
| Item Weight | 3 Lbs 8 Oz |
| Item Width | 2 Inches |
Check the listing for details. Electric Drill Ryobi 3/8 in. Corded Drill – 120V Variable Speed – Model D43. Color: Green, Condition: Used. Listed at 15.99 USD. Ryobi 3/8 in. Corded Drill – 120V Variable Speed – Model D43. • Model: D43. • Ryobi D43 corded drill only. • Corded electric (no battery required). • Power: 120V ~ 60Hz. • Speed: Variable, up to 1,600 RPM.