| Material | Metal |
|---|---|
| Color | BLack-Metal |
| Special Feature | Wall Mounted |
| Product Dimensions | 8.99"D x 17"W x 1.77"H |
| Shelf Type | Floating Shelf |
| Number of Shelves | 1 |
| Room Type | Garage, Workshop |
| Finish Type | Powder Coated |
| Assembly Required | No |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Recommended Uses For Product | Tools |
| Included Components | Mounting Screws, Tool Rack |
| Item Weight | 2.64 Pounds |
| Shelf Weight Capacity | 35 Pounds |
| upc | 672352809046 |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Manufacturer | LizzLife |
| Part Number | UP-DR02A |
| Item model number | UP-DR02A |
| Size | 9D x 17W x 1.77H in |
| Finish | Powder Coated |
| Shape | Rectangular |
| Installation Method | Countertop |
| Item Package Quantity | 1 |
| Number Of Pieces | 1 |
| Special Features | Wall Mounted |
| Batteries Included | No |
| Batteries Required | No |
| Date First Available | April 22, 2022 |
| Customer Reviews | 4.7 out of 5 stars |
| Item Length | 1 |
| Item Height | 1 |
| Item Width | 1 |
| Style | Drill Rack |
| UPC | 672352809046 |
Check the listing for details. Electric Drill Storage Rack, Holds 4 Drills, Wall Mounted Power Drill Rack. Color: BLack-Metal, Condition: New. Listed at 37.58 USD. Keep all your commonly used project tools neatly organized, 1.5" wide slots fit most cordless drills. The tool rack can with stand 35 lb max. Space Saver: Our power tool organizer wasted wall space into a compact & efficient power tool storage and display area.