| Brand | Unbranded |
|---|---|
| Input voltage | AC 110V 60HZ |
| Flow rate | 0.6L/min(>7Mpa) - 5L/min(<7Mpa) |
| Working pressure | 290PSI - 10152PSI(2Mpa - 70Mpa) |
| Oil capacity | 7L |
| Motor power | 750W |
| Motor speed | 1400r/Min |
| G.W | 30KG |
| Pump Action | Double Acting |
| Function | Solenoid Valve |
| Rated Pressure | 10000 psi (700 bar) |
| Reservoir Capacity | 7L |
| Power Source | Electric |
| Type | Hydraulic |
| Hydraulic Pump Type | Electric Driven Hydraulic Pump |
| Custom Bundle | No |
| Rated Power | 750W |
| Modified Item | No |
Check the listing for details. Electric Driven Hydraulic Pump Double-Acting Solenoid Valve Pedal Switch 750W. Condition: New. Listed at 455.60 USD. Weights&Dimensions Input voltage: AC 110V 60HZ Flow rate: 0.6L/min(>7Mpa) - 5L/min(<7Mpa) Working pressure: 290PSI - 10152PSI(2Mpa - 70Mpa) Oil capacity: 7L Motor power: 750W Motor speed: 1400r/Min G.W: 30KG .