| * Feature * | Made of high quality material, Durable |
|---|---|
| Feature | Fast shipping from US Warehouse |
| *Feature: | High quality!Great Communication! |
| Brand | Unbranded |
| Type | Portable Polishing Machine |
| Material | Engineering Plastic |
| Color | Red and Black |
| Used for | sand plaster walls, putty walls, white cement walls |
| Voltage | 110V |
| Rated Power | 1200W |
| Dia. of Grinding Disc | 180mm/7in |
| Sandpaper | 180mm/7in |
| Number of Sandpapers | 6 |
| Power Source | Corded Electric |
| Light | LED Strip |
| Working Principle | Disc Polisher |
| Dust Collection Tube Length | 2m/78.7in |
| Product Size | 23.3*25*30cm/9.17*9.84*11.81in |
| Auxiliary Handle Length | 12cm/4.72in |
Check the listing for details. Electric Drywall Sander 1200W Variable Speed Sanding Machine w/ Led light strip. Color: Red and Black, Condition: New. Listed at 74.80 USD. Specifications Voltage: 110V Frequency: 60Hz Rated Power: 1200W No-Load Speed: 1200-2500r/min Dia. of Grinding Disc: 180mm/7in Sandpaper: 180mm/7in Number of Sandpapers: 6 Plug: US Standard Material: Engineering Plastic Power Source: Corded Electric Color: Red and Black Light: LED Strip Power Type: Plug-in Power Supply Type: Portable Polishing Machine Working Principle: Disc Polisher Power Cord Length: 2.5m/98.4in Dust Collection Tube Length: 2m/78.7in Auxiliary Handle Length: 12cm/4.72in Gross Weight: 5.4kg/11.9 lbs Net Weight: 5kg/11 lbs Product Size: 23.3*25*30cm/9.17*9.84*11.81in Package Size: 36*28*28cm/14.1*11*11in Package Included 1*Sanding Machine 2*Carbon Brushes 1*Dust Collection Tube 1*Dust Collection Bag 6*Sandpapers 1*Allen Wrench 1*Auxiliary Han.