| Manufacturer Warranty | 10 Years |
|---|---|
| Brand | TFCFL |
| material | Plastic, Aluminum, Alloy |
| color | Blue |
| style | Modern |
| Assembly Required | yes |
| Plug Type | US Standard |
| Voltage | 110V |
| Power | 245W |
| speed | 500-3000rpm |
| Motor Type | Copper Motor |
| Cutting Thickness | ≤20mm/0.79in |
Check the listing for details. Electric Fabric Cutter, Speed Adjustable Fabric Cutting Machine, Cutting Machine. Color: Blue, Condition: New. Listed at 116.62 USD. Specification Material: Plastic, Aluminum, Alloy Color: Blue Style: Modern Assembly Required: Yes Plug Type: US Standard Voltage: 110V Power: 245W Speed: 500-3000rpm Motor Type: Copper Motor Cutting Thickness: ≤20mm/0.79in Product Size: 19.5*9.5*15cm/7.68*3.74*5.91in Package Size: 41.7*21*16.5cm/16.42*8.27*6.5in Gross Weight: 1.85kg/4.08lbs Net Weight: 1.76kg/3.88lbs Package Included 1* Fabric Cutting Machine 1* Spare Blade 1* English Manual 1* Power Cable Other Accessories for Assembly.