| Country of Origin | China |
|---|---|
| Number of Settings | Variable |
| Color | Antique Brown |
| Year Manufactured | 2025 |
| Material | Particle Board |
| Item Length | 27.9 in |
| Suitable For | Indoor |
| Fuel Type | Electric |
| Brand | Unbranded |
| Mounting | Freestanding |
| Heating Technology | Electric |
| Type | Fireplace |
| BTU Heating Rating | 5000 BTU |
| Nominal Heat Output | 1500W |
| Assembly Required | Yes |
| Item Height | 23.62 in |
| Model | Modern |
| Style | Contemporary |
| Features | Adjustable Brightness, Remote Control |
| Room | Bedroom, Living Room |
| Finish | Powder Coated |
| Item Width | 7.87 in |
| Power | 1500W |
Check the listing for details. Electric Fireplace 1500W Space Heater Simulated Fire Flame Adjustable Brightness. Color: Antique Brown, Condition: New, Made in China. Listed at 216.99 USD. Whether it's a large living room or a compact bedroom, there's an ideal spot for installation. The overall design emphasizes simplicity and elegance, with smooth lines and minimal ornate details. Optimal Size for Versatile Space Adaptation.