| Brand | ZOKOP |
|---|---|
| Type | Electric Fireplace Heater |
| Color | Walnut |
| Fuel Type | Electric |
| Material | Iron & Glass |
| Features | Auto-Shutoff,Overheat Protection |
| Heating Technology | Infrared |
| Power | 1500W |
| Suitable For | Indoor |
| Approx | 250 sq.ft. |
| Weight | 8.6 lbs / 3.9 kg |
| Dimensions | (13.4 x 7 x 16.1) in / (34 x 17.7 x 41) cm |
| Voltage: | 120V/60Hz |
| Noise Level: | Approx. 45dB |
| Power Cord Length: | 5.9 ft / 1.8 m |
| Certification: | TUVus |
| Temperature Range: | 50-90℉ / 10-32℃ |
| Timer: | 1-12 Hours |
| Flame Brightness: | 4 Levels (L1-L4) |
Check the listing for details. Electric Fireplace Heater, 1500W Portable Space Fireplace Adjustable Temperature. Color: Walnut, Condition: New. Listed at 69.99 USD. Create a warm, inviting ambiance in any room with this 1500W portable electric fireplace heater. Ideal to heat spaces up to 250 sq.ft., this compact fireplace is a perfect heating solution for your living room, bedroom, or office.