| Item Length | 60 in |
|---|---|
| Smart Home Compatibility | Not Applicable/Not Available |
| Suitable For | Indoor |
| Fuel Type | Electric |
| BTU Heating Rating | 2000 BTU |
| Nominal Heat Output | 14 kW |
| Efficiency | 40% |
| Energy Star | 1 Star |
| Item Height | 4 ft |
| Style | Modern |
| Features | Remote Control |
| Area Covered | 301-350 sq ft |
| Finish | Wood Effect |
| Room | Any Room |
| Item Width | 24 in |
| Number of Settings | 4 |
| EC Range | A+ - F |
| Color | White |
| Material | Wood Veneer, Steel |
| Item Depth | 14 in |
| Brand | Unbranded |
| Mounting | Freestanding |
| Heating Technology | Forced Air/Fan |
| Type | Fireplace Kit |
| Ventilation System | Ventless |
| Assembly Required | Yes |
| Smart Home Protocol | Not Applicable/Not Available |
| Item Weight | 42 lb |
| Burning Time | More Than 10 hrs |
Check the listing for details. electric fireplace heater with mantel. Color: White, Condition: Used. Listed at 200.00 USD. electric fireplace heater with mantel. Condition is Used. Shipped with USPS Ground Advantage.