| EC Range | A+++ - G |
|---|---|
| Color | Black |
| Coverage | 400 ft² (37.1 m²) |
| Material | Metal |
| Item Length | 8 in |
| Smart Home Compatibility | Not Applicable/Not Available |
| Suitable For | Indoor |
| Fuel Type | Electric |
| Mounting | Wall |
| Brand | Unbranded |
| Heating Technology | Convection |
| Type | Inset |
| Unit Type | Unit |
| Efficiency | 100% |
| Assembly Required | Yes |
| Ventilation System | Ventless |
| Item Height | 17 in |
| Style | Modern |
| Area Covered | 351-400 sq ft |
| Features | Dual Operations |
| Room | Living Room |
| Item Width | 26 in |
| Burning Time | More Than 10 hrs |
Check the listing for details. Electric Fireplace Insert 1400W Wall Mounted LED Color Changing Heater 26" Model. Color: Black, Condition: Open box. Listed at 95.00 USD. ✔ Power: 1400W. Upgrade your space with this sleek and modern electric fireplace insert. Modern Electric Fireplace Insert – Wall Mounted / Recessed. - Built-in heater for added warmth. ✔ Size: 26” (W) x 17” (H).