| Number of Items in Set | One-Piece |
|---|---|
| Size | 34" x 6.5" x 26.02" (L x W x H) |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Product | Electric Fireplace Insert |
| MPN | FEBAY190A6805 |
| Item Length | 34 in |
| Smart Home Compatibility | Not Applicable/Not Available |
| Suitable For | Indoor |
| Fuel Type | Electric |
| Nominal Heat Output | 1500 W |
| Item Height | 26.02 in |
| Voltage | 120V |
| Style | Modern |
| Area Covered | 351-400 sq ft |
| Features | Warm Your Room, Enrich Your Space, 2 Types of Control, Adjustable Brightness, Adjustable Flame Height, Adjustable Flicker, Adjustable Thermostat, Blower/Fan, Cool-to-Touch, On/Off Switch, Timer, Without Vent, With Viewing Window |
| Room | Living Room |
| Finish | Glass |
| Item Width | 6.5 in |
| Assembly Status | Part Assembled |
| EC Range | A - G |
| Color | Black |
| Coverage | 400 ft² (37.1 m²) |
| Material | Cold-rolled Steel, Tempered Glass |
| Set Includes | 1 x Electric Fireplace Insert, 1 x Remote Control, 1 x Instructio |
| Weight | 45 lbs |
| Mounting | Freestanding |
| Brand | Costway |
| Type | Electric Fireplace Insert |
| Assembly Required | Yes |
Check the listing for details. Electric Fireplace Insert Heater Log Flame Effect 34" 1500W- Adj Temp & Flame. Color: Black, Condition: Open box. Listed at 111.99 USD. The Electric Fireplace Insert Heater by Costway is a modern and stylish addition to any living room. This 34" insert features a log flame effect with adjustable flame height and flicker, creating a cozy ambiance. With a tempered glass front and cold-rolled steel construction, this electric fireplace is both durable and safe for indoor use. The adjust thermostat, blower/fan, and timer functions add to the convenience and comfort of this fireplace. Perfect for enriching your space and keeping your room warm, this electric fireplace insert is a versatile and efficient home improvement.