| Size | 60" |
|---|---|
| Item Length | 60 in |
| Suitable For | Indoor |
| Fuel Type | Electric |
| BTU Heating Rating | 5100 BTU |
| Unit Type | Unit |
| Item Height | 17.7 in |
| Style | Modern |
| Features | Adjustable Thermostat, Remote Control, Timer |
| Area Covered | 400 sq ft |
| Room | Bedroom, Dining Room, Living Room |
| Finish | Powder Coated |
| Item Width | 60 in |
| Number of Settings | 2 |
| Color | Black |
| Material | Metal |
| Coverage | 400 sq ft |
| Item Depth | 5.5 in |
| Brand | Unbranded |
| Mounting | Wall |
| Type | Flueless Fireplace |
| Assembly Required | No |
| Power | Corded Electric |
Check the listing for details. Electric Fireplace Insert Wall Mount 169 Flame Effects Remote Control Heating US. Color: Black, Condition: New. Listed at 338.42 USD. Soft Heated Blanket Twin Sherpa Electric Auto Off 5 Heat Settings Comfortable US. Electric Heated Blanket Soft Warm Auto-Off 5 Heat Settings Safe Eco-Friendly New. 【Stylish Appearance& Fine Quality】This electric fireplace insert has a black heat-resistant tempered glass panel that highlights the brightness and brilliance of the fire.