| Color | Black |
|---|---|
| Size | 48" |
| Material | Metal |
| Item Length | 48 in |
| Item Depth | 5.51 in |
| Suitable For | Indoor |
| Fuel Type | Electric |
| Brand | Unbranded |
| Mounting | Wall |
| Type | Flueless Fireplace |
| BTU Heating Rating | 5120 BTU |
| Assembly Required | No |
| Item Height | 17.7 in |
| Style | Contemporary |
| Features | Adjustable Thermostat, Timer, Flame Effect, Multicolor Flame, Overheat Protection |
| Room | Bedroom, Dining Room, Living Room, Study, Office |
| Finish | Brushed |
| Item Width | 48 in |
| Power | Corded Electric |
Check the listing for details. Electric Fireplace Insert Wall Mounted Heater Remote Control Multicolor Flame US. Color: Black, Condition: New. Listed at 371.92 USD. All function with individual button make it more easily using. Featured a display show the function choiced enable you to reach demand quickly and coveniently. Recessed & Wall Mounted Installation: This black linear fireplace can be recessed in wall or hang on the wall without taking up too much space, just assemble the brackets for wall mounting or dismantle the brackets for inserting.