| Please Note | Delivery from the nearest warehouse in USA |
|---|---|
| Brand | Unbranded |
| Model | / |
| Color | Orange, Dark Grey |
| Material | PP |
| Process | Injection Molding |
| Recommended Uses For Product | Grinding |
| Mounting Type | Floor Standing |
| Motor Type | Pure Copper Motor |
| Power Source | Corded Electric |
| Plug Type | US Standard |
| Voltage | 110V |
| No-Load Speed | 19000rpm |
| Power | 1000W |
| Drill Diameter | 150mm/5.91in |
| Amount of Crushed Grain | 300kg/661.39lbs/H |
| Sieve Size | 2/3/4/6/8mm/0.08/0.12/0.16/0.24/0.31in |
| Storage Drum Capacity | 30L/7.93Gal |
| Power Cord Length | 1.8m/5.91ft(Total Length), 1.5m/4.92ft(Exposed) |
| Total Product Size | 33*31*80cm/12.99*12.2*31.5in |
| Storage Drum Height | 41cm/16.14in |
| Package Size | 48*38*37cm/18.9*14.96*14.57in |
| Gross Weight | 7.8kg/17.2lbs |
| Net Weight | 7.41kg/16.34lbs |
Check the listing for details. Electric Grain Grinder, Electric Agricultural Feed Grain Mill Grinder. Color: Orange, Dark Grey, Condition: New. Listed at 77.28 USD.