| Brand | Unbranded |
|---|---|
| Type | Grain Mill |
| Power | 850W |
| Power Source | Corded Electric |
| Color | Silver |
| Capacity | 150g/0.33lbs |
| Voltage | 110V 60HZ |
| Material | 430 Stainless Steel |
| Mounting Type | Tabletop Mount |
| Motor Type | Pure Copper Motor |
| Plug Type | US Standard |
| Motor Speed | 28000r/min |
| Degree of Grinding | 50-300mesh |
| Operating Time | 5mins |
| Interval Time | 10mins |
| Number of Blades | 2 |
| Bin Capacity | 150g/0.33lbs |
| Power Cord Length | 1.2m/3.94ft |
| Cover Width | 11cm/4.33in |
| Bin Height | 12cm/4.72in(Including Cover) |
| Base Width | 13.7cm/5.39in |
| Product Height | 35cm/13.78in |
Check the listing for details. Electric Grain Grinder Grain Grinding Machine Multi-function Grain Grinder 850W. Color: Silver, Condition: New. Listed at 46.75 USD. Specifications Color: Silver Material: 430 Stainless Steel Process: Polishing, Stretching Mounting Type: Tabletop Mount Motor Type: Pure Copper Motor Power Source: Corded Electric Plug Type: US Standard Voltage: 110V 60HZ Motor Speed: 28000r/min Power: 850W Degree of Grinding: 50-300mesh Operating Time: 5mins Interval Time: 10mins Number of Blades: 2 Bin Capacity: 150g/0.33lbs Power Cord Length: 1.2m/3.94ft Cover Width: 11cm/4.33in Bin Height: 12cm/4.72in(Including Cover) Base Width: 13.7cm/5.39in Product Height: 35cm/13.78in Package Size: 38*18*19cm/14.96*7.09*7.48in Gross Weight: 1.9kg/4.19lbs Net Weight: 1.6kg/3.53lbs.