| StartPrice | 166.43088 |
|---|---|
| Features | ★Good Quality Guarantee★ |
| * Feature * | Stable characteristic, high reliability |
| Conditions | Stable characteristic, high reliability |
| Note | Do not send to the Canary Islands |
| Model | HG-HSYXF-1960 |
| Brand | Unbranded |
| Type | Electric grain grinder |
| Power | 60w |
| Shipping Notice | Cann't ship to Puerto Rico, Alaska/Hawaii |
| Bundle Listing | Yes |
| Materials: | Stainless steel roller, |
| Speed: | 75RPM |
| Roller: | 6"x1.5"diameter (15x3.8cm diamter) |
| Output rate: | 13-22lbs/min (6-10kg/min) |
| Hopper capacity: | 5kg |
| Packing size: | 51*25*22cm |
| G.W.: | 9kg |
| Components Included | 1 X Malt Mill 4 X Hoppers 1 X Gear Motor 2 X Rollers |
| Food Compatibility | Grain Corn Wheat |
| Power Source | Electric |
| Color | Silver |
| Manufacturer Warranty | 3 Years |
| Capacity | 5kg |
| Number of Speeds | 1 |
| Number of Blades | / |
| Number of Settings/Programs | 1 |
| Voltage | 110 V |
Check the listing for details. Electric Grain Grinder Homebrew Barley Mill Malt Crusher Wheat Grinding Machine!. Color: Silver, Condition: New. Listed at 160.58 USD. Specification Material: Stainless Steel, Al-alloy Color: Silver Style: Modern Motor: Pure Copper Motor Plug: US Plug Voltage: 110V/60HZ Speed: 75rpm Grinding Rate: 20kg(44lbs)/h Power: 60W Capacity: Max. 4L/4.23QT Knurl Type: 12 TPI Roller Size: 12.5*3.5cm/4.9*1.4in Rollers Adjust Range: 0-2.5mm/0-0.1in Hopper Size: 22.7*21*21cm/8.9*8.3*8.3in Product Size: 49*15.3*28.4cm/19.3*6*11.2in Package Size: 56.2*17.8*27.5cm/22.1*7*10.8in Net Weight: 8.85kg/19.5lbs Gross Weight: 9.6kg/21.2lbs Package Included 1* Electric Grain Grinder 1* Brush 1* Power Cord 4 Pieces* Hopper (Not Installed) 1* English Manual Other Accessories for Installation.