| * Feature * | Creative Design,Durable Material,Beautiful Appearance |
|---|---|
| Feature 1 | Easy installation,Convenient Use,Easy Operation |
| Item location: | CA /NJ /Austell |
| Brand | Unbranded |
| Type | Electric grain grinder |
| Power | 60w |
| Bundle Listing | Yes |
| Materials: | Stainless steel roller, |
| Voltage: | 110V(US PLUG) |
| Speed: | 75RPM |
| Roller: | 6"x1.5"diameter (15x3.8cm diamter) |
| Output rate: | 20kg/hour (0.3kg/min) |
| Packing size: | 51*25*22cm |
| G.W.: | 9kg |
| Food Compatibility | Grains |
| Capacity | 4L |
| Power Source | Electric |
| Features | Multipurpose |
| Color | Silver |
Check the listing for details. Electric Grain Mill Grinder Corn Wheat Barley Grinding Machine+4 Hopper+2 Roller. Color: Silver, Condition: New. Listed at 152.27 USD. Electric Grain Mill Barley Grinder Malt Crusher Grain Mill Home Brew Mill Dy-368 This listing for DY368 grain mill is motorized with a drill. You don't need any additional attachments, just stick the drill on and go. The DY368 grain mill is a sturdy mill with an aluminum hopper that can hold up to 4L of grains at one time, and it's easy to build your own hopper extension if you need to fit more than this in the hopper. It features an alloy block frame that houses two rollers on stainless steel real ball bearing instead of oil-impregnated bronze bushings. The drive shaft and all axles are integral to the roller, which makes it possible to drive the mill clockwise or counter-clockwise. Stainless knurled knobs allow a gap spacing adjustment range of 2.5mm. Adjusting is simple - just loosen t.