| ❤️Features | Fast shipping from US Warehouse |
|---|---|
| Please Note | Domestic shipment.Shipment within one working day |
| Tips~ | high performance🔥reliable quality🔥good stability |
| 📢Highlights🙌 | Nice and Practical, High Quality Packaging,Easy installation |
| Brand | SENDERPICK |
| Model | Electric Grain Grinder |
| Color | Silver |
| Material | 430 Stainless Steel |
| Process | Polishing, Stretching |
| Mounting Type | Tabletop Mount |
| Motor Type | Pure Copper Motor |
| Power Source | Corded Electric |
| Plug Type | US Standard |
| Voltage | 110V 60HZ |
| Motor Speed | 28000r/min |
| Power | 850W |
| Degree of Grinding | 50-300mesh |
| Operating Time | 5mins |
| Interval Time | 10mins |
| Number of Blades | 2 |
| Bin Capacity | 150g/0.33lbs |
| Power Cord Length | 1.2m/3.94ft |
| Cover Width | 11cm/4.33in |
| Bin Height | 12cm/4.72in(Including Cover) |
| Base Width | 13.7cm/5.39in |
| Product Height | 35cm/13.78in |
| Type | Electric Grain Grinder |
| Food Compatibility | Grains |
| Features | Multipurpose |
| Capacity | 150 g |
| MPN | As description shown |
Check the listing for details. Electric Grain Mill Grinder Machine Stainless Steel Grinding Tool For Commerce. Color: Silver, Condition: New. Listed at 43.95 USD. 1 Electric Grain Grinder. Easy Clean-up: The simple structure and detachable design make it easy to clean, you just need to wipe the main unit with a damp towel and rinse the detachable parts with water.