| Feature | Compact Design,Unique Appearance |
|---|---|
| Features | Made of high quality material, Durable |
| Features: | stable performance and high quality |
| Item location | CA /NJ /Austell |
| shipping notice | shipping notice |
| Bundle Description | no |
| Brand | Unbranded |
| Material | Plastic, Stainless Steel, Alloy Steel, Silicone |
| Power Type | Plug-in Type |
| Work Type | Electric Capping |
| Operation Forms | Handheld |
| Applicable Caps | Round |
| Power | 80W |
| Voltage | 110V |
| Rotation Speed | 900r/min |
| Packaging Speed | 20-50 Bottles/min |
| Suitable Cap Diameter | 10-30mm/0.39-1.18inch |
| Aluminum Capping Head Diameter | 47mm/1.85inch |
| Torque | 2-30kg/4-66lbs |
| Color | Red |
Check the listing for details. Electric Handheld Bottle Capping Machine Screw Capper Sealing Sealer Tool 110V. Color: Red, Condition: New. Listed at 53.24 USD. This electric bottle capping machine is made of high-quality plastic, stainless steel, and alloy steel, which is strong, durable, and not easy to deform. It's lightweight and compact, which is very easy for you to carry.