| Color | Blue |
|---|---|
| Material | Plastic, Leather |
| Assembly Required | No |
| Operation Mode | Manual |
| Fixation Type | Handheld |
| Sealing Shape | Striped |
| Power Source | Corded Electric |
| Plug Type | US Standard |
| Voltage | 110V |
| Power | 500W |
| Frequency | 50/60Hz |
| Sealing Speed | About 20 Times per Minute |
| Adjustable Temperature | 0-300°C/32-572°F |
| Power Cord Length | About 1.8m/5.91ft |
| Suitable Bags | Aluminum Foil/Composite/Kraft Paper/Aluminum-plastic Bags |
| Sealing Width | 10mm/0.39in |
| Sealing Length | 0-30cm/0-11.81in |
Check the listing for details. Electric Handheld Heat Sealing Machine, 0-300°C, 500W, Portable Sealer. Color: Blue, Condition: New. Listed at 91.27 USD. Electric Portable Hand Held Heat Sealer Bags Heat Sealing Machine 0-300°C 500W. High Efficiency: Enjoy fast sealing with a double-sided heating design and a strong 500W power output, sealing up to 20 bags per minute!