| Brand | Unbranded |
|---|---|
| Power Source | Corded Electric |
| Type | Space Heater |
| Color | White, Red |
| Material | ABS, PP |
| Heating Element | PTC |
| Mounting Type | Wall-mounted or Desktop Placement |
| Control Method | Touch Control or Remote Control |
| Remote Control Battery Type | Button Cell (Included) |
| Plug Type | US Standard |
| Power | 1400W |
| Voltage | 110V, 50Hz |
| Heating Time | 3 Seconds |
| Noise | 20-30dB |
| Timing | 1-6H |
| Adjustment Temperature | 16-40°C/60.8-104℉ |
| Applicable Area | 11-20㎡/118.4-215.28ft² |
| Product Size | 54*11.5*20cm/21.26*4.53*7.87inch |
Check the listing for details. Electric Heating Machine Indoor Space Heater w/Remote Control Wall-Mounted 1400W. Color: White, Red, Condition: New. Listed at 50.15 USD. Power: 1400W. High Safety: The product has overheating, overload, and short-circuit protections, reducing potential hazards, allowing you to use it with peace of mind. Back Mounting Holes: The back of the heater is equipped with mounting holes, which allow for stable wall-mounted installation, making better use of your living space.