| Country of Origin | Unknown |
|---|---|
| Warranty | 5 Years |
| Manufacturer Warranty | 10 Years |
| * Feature * | Nice and Practical,High Quality Packaging |
| Feature 1 | Compact Design,Unique Appearance |
| Tips | If you have any questions, please contact us! |
| Characteristic | Convenient Use,Easy Operation,Easy installation |
| 1.Features` | Easy installation,Compact Design |
| Warranty. | 3 Years |
| *Feature* | Creative Design,Durable Material,Beautiful |
| Highlights | Compact Design,Unique Appearance,high reliability |
| Shipping Note | Cannot ship to Puerto Rico & Hawaii |
| Brand | Unbranded |
| Model | PA500 |
| Color | Red, Black |
| Voltage | 110V |
| Input Power | 1050W |
| Protection Level | IP45 |
| Load Capacity | 550 lbs / 250 kg, 1100 lbs / 500 kg |
| Material | Alloy Steel, Plastic |
| Lifting Speed | 32.8ft/min (Single Cable) , 16.4ft/min (Double Cable) |
| Lifting Height | 39.4ft / 12 m(Single Cable), 20 ft / 6 m(Double Cable) |
| Plug Type | US Plug |
| Gross Weight | 16kg/35.27lbs |
| Net Weight | 15.2kg/33.51lbs |
| Product Size | 39*38*15cm/15.35*14.96*5.91in |
| Package Size | 45*15*25cm/17.72*5.91*9.84in |
Check the listing for details. Electric Hoist 1100 Lbs Garage Ceiling Crane Winch Lifting with Remote. Color: Red, Black, Condition: New, Made in Unknown. Listed at 96.55 USD. The load capacity is 550 lbs on a single rope with a lifting speed of 32.8ft/min and 1100 lbs on a double rope with 16ft/min. Inevitably, there are problems at work where things are so heavy that it is very difficult to move them purely by hand.