| Warranty | 3 Years |
|---|---|
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
| Highlights | Exactly like described ! 👍 |
| Features✔✔✔ | ❤Good Quality Guarantee❤Long Service Life❤ |
| Surface Finish | Made of high quality material ! |
| Features: | high performance🔥reliable quality🔥good stability |
| Country of Origin | Unknown |
| 1.Feature* | Unique Appearance,Great Durability |
| 2.Feature* | Compact Design,Convenient Use |
| Features | ❤Compact Design,Beautiful Appearance❤ |
| Herstellergarantie | 10 Jahre |
| Brand | Unbranded |
| Model | LES-S250 |
| Color | Blue |
| Style | Modern |
| Material | Alloy Steel, Copper, Aluminum Alloy, Steel Wire |
| Process | Die-casting |
| Assembly Required | Yes |
| Motor Type | Copper Motor |
| Power Source | Corded Electric |
| Plug Type | US Standard |
| Voltage | 110V |
| Power | 1300W |
| Protection Grade | IP40 |
| Insulation Class | B |
| Control Type | Handle, Wireless Remote Control |
| Battery Type | 2*AA Batteries(Included) |
| Remote Control Distance | Within 100m/328.08ft |
| Lifting Capacity | 250kg/551.16lbs |
| Lifting Speed | 19m/62.34ft/min |
| Steel Wire Length | 30m/98.43ft |
| Lifting Height | 29m/95.14ft |
| Power Cord Length | 1.5m/4.92ft |
| Wire Control Cord Length | 1.5m/4.92ft |
| Gross Weight | 19kg/41.89lbs |
| Net Weight | 18kg/39.68lbs |
| Package Size | 52*32*26cm/20.47*12.6*10.24in |
Check the listing for details. Electric Hoist Electric Hoist with Wireless Remote Control Electric Winch. Color: Blue, Condition: New, Made in Unknown. Listed at 254.70 USD. There may be a need to lift heavy objects in your daily life and work, but you simply cannot do this by hand. It not only simplifies the heavy lifting process but also makes lifting heavy objects a breeze efficiently and safely.