| ★Features★ | ★★★Great Durability★★★Easy installation★★★Stable Structure★★★ |
|---|---|
| * Feature * | *Creative Design*Easy to Use*Beautiful Appearance* |
| 🔥Feature🔥 | 🔥Creative Design🔥Reliable Quality🔥Good Stability🔥 |
| ❤Highlights❤ | ❤Beautiful Appearance❤Long Service Life❤Easy installation❤ |
| Highlights | Sturdy and Durable,Long Service Life |
| Features★ | ★★★Easy installation,Good Performance★★★ |
| Manufacturer Warranty | 3 Years |
| Modified Item | No |
| Custom Bundle | No |
| Model | PA700 Electric Hoist |
| Housing Material | Carbon Steel |
| Finish | Plastic Spray |
| Hook Material | Galvanised Alloy Steel |
| Cable Material | Galvanised Carbon Steel |
| Motor Housing Material | Aluminum |
| Motor Type | Pure Copper Motor |
| Color | Red |
| Plug Type | US Standard |
| Voltage | 110V-60Hz |
| Power | 1200W |
| Insulation Rank | B |
| Protection Rank | IP40 |
| Load Capacity | 350kg/771lbs(Single Cable), 700kg/1543lbs(Double Cable) |
| Lifting Speed | 32.8ft/min (Single Cable) , 16.4ft/min (Double Cable) |
| Lifting Height | 12m/39.4ft(Single Cable), 6 m/20 ft(Double Cable) |
| Work Quota | 20%10min |
| Product Size | 24*10*21.8cm/9.5*4*8.6in |
| Large Hook Length | 11.5cm/4.5in |
| Small Hook Length | 10cm/4in |
| Packing Size | 46*16*27cm/18.11*6.29*10.62in |
| Gross Weight | 16.5kg/36.37lbs |
| Net Weight | 16kg/35.27lbs |
Check the listing for details. Electric Hoist Overhead System Crane Remote Control Power Wire Crane Garage. Color: Red, Condition: New. Listed at 118.15 USD. Description There are problems at work where things are so heavy that it is very difficult to move them purely by hand. The development of modern technology has brought great convenience to mankind, both in life and at work. The powerful motor and the sturdy wire rope provide a powerful lifting capacity and high work efficiency. It will be a great assistant for your lifting work! Application The electric hoist is suitable for factories, docks, warehouses, logistics, construction sites, car manufacturers, railways, construction, garages, ceilings, attics, barns, lofts, etc. for lifting regular or irregularly shaped objects. The electric hoist can be used for various lifting equipment, such as single column, wall column, crane, etc. Specifications Housing Material: Carbon Steel.