| Features | Made of high quality material, Durable |
|---|---|
| Features: | stable performance and high quality |
| Transportation does not include | canarias |
| Feature 1 | Easy installation,Convenient Use,Easy Operation |
| Type | Post Hole Digger |
| Brand | Unbranded |
| Material | Steel |
| Model | 300 |
| Color | Black+Red |
| Voltage | 110V |
| Power | 1.5KW (1.6HP) |
| Rotational Speed | 190-200rpm/min |
| Available Drill Diameter | Up to 300mm/11.81inch |
| Handle, Motor Barrel, Back Cover Material | PA6 (GF>30%) |
| Extension Rod and Handle Frame Material | Q235 Steel |
| Gearbox, Centre Cover Material | ACD12 Aluminium Alloy |
| Machine Size | 48*34*28cm/18.9*13.39*11.02inch |
| Extension Rod Length | 30cm/11.81inch |
| Handle Length | 31cm/12.2inch |
| Width of Mounting Drill Plate | 19cm/7.48inch |
| Package Size | 51*38*36cm/20.08*14.96*14.17inch |
| Net Weight | 9kg/19.84lbs |
| Gross Weight | 10kg/22.05lbs |
| Fits Hitch Category | 0 |
Check the listing for details. Electric Hole Digger Machine Garden Adjustable Auger Drill Machine w/ 4 Inch Bit. Color: Black+Red, Condition: New. Listed at 186.15 USD.