| Brand | Unbranded |
|---|---|
| Model | EZ-400 |
| Material | 40Cr Steel, Q235 Steel, Plastic |
| Process | Forging, Finishing, Injection Molding |
| Color | Black, Red |
| Style | Modern |
| Motor Type | Pure Copper Motor |
| Plug Type | US Standard |
| Assembly Required | Yes |
| Number of Battery | 1 |
| Output Power | 400W |
| Voltage | 110V |
| Battery Capacity | 4.0Ah 18V |
| Charger | 21.5V 2A |
| Charging Time | 1.5-2h |
| Continuous Use Time | 1.5h |
| Maximum Output Force | 150KN |
| Working Stroke | 42mm/ 1.65in |
| Crimping Range | 400mm² (Copper Terminal), 300mm²(Aluminum Terminal) |
| Die Size | 16, 25, 35, 50, 70, 95, 120, 150, 185, 240, 300, 400mm² |
Check the listing for details. Electric Hydraulic Plier Rechargeable Battery Powered Crimping Tool 16 - 400mm2. Color: Black, Red, Condition: New. Listed at 495.82 USD. Package Included 1* Electric Hydraulic Pliers 1* Lithium Battery 1* Battery Charger 12* Dies 1* Toolbox 1* English Manual.