| Item Height | 14.8 in |
|---|---|
| Item Depth | 11 in |
| Item Width | 14.7 in |
| Material | ABS |
| Power Source | Electric |
| Capacity | 27lbs/day |
| Type | Countertop Ice Maker |
| Features | with Visible Window, Two ice size for choose, Portable, with scoop & 10 ice bags |
| Color | Silver |
| MPN | VH1180US-SL |
| Completion Time | 6-10 min |
| Vesicant | C5H2 |
| Refrigerant | R600a 0.81z/23g |
| Ice Harvest Current | 2A |
| Ice Making Current | 1.7A |
| Energy Star | A+++ |
| Item Weight | 16.9 lbs. |
| Brand | Unbranded |
| Manufacturer Warranty | 1 year |
| Voltage | 115 V |
| Power | 40 watts |
| Model | VH1180US-SL |
Check the listing for details. Electric Ice Cube Maker Machine w/ 10 Ice Bag, Self Cleaning Function 27lbs/Day. Color: Silver, Condition: New. Listed at 80.74 USD. Electric Portable Compact Countertop Automatic Ice Cube Maker Machine w/ Hand Scoop 10 Ice Bags & Self Cleaning Function 27lbs. FAST AND QUIET – Just plug in the power, add water and enjoy a batch of ice in about 6-10 minutes; The upgraded model makes ice faster and can make up to 27 lbs.