| Product Type | Countertop Ice Maker |
|---|---|
| Machine Shell Material | ABS |
| Climate Class | SN/N/ST |
| Power Voltage | 110V |
| Wattage | 120W |
| Rated Current | 2A |
| Ice Making Capacity | 12-15kg/26.5-33lbs in 24 Hours |
| Ice Cube Quantity | 9Pcs Bullet-shaped Ice Cubes/Each Time |
| Ice Making Time | 6-11 Mins Per Cycle |
| Water Tank Capacity | 1.5L/0.4Gal |
| Refrigerant/Injection Volume | R600a/26g(0.06lbs) |
| Ice Size Available | S, L |
| Power Cable Length | 130cm/51.2in |
| Item Size | 9 x 12 x 12.8in |
| Brand | iMounTEK |
| Color | White |
| Power Source | Electric |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Features | Portable |
| Model | GPCT4122 |
| UPC | 737547593206 |
Check the listing for details. Electric Ice Maker Machine with Self-Cleaning Feature for Parties Offices. Color: White, Condition: New. Listed at 112.38 USD. Easy to operate,just select your favorite ice size,add water to the tank,press the ON/OFF button,then wait for your 9Pcs bullet ice for cold drinks. 2 Bullet Ice Sizes: Press the SELECT button to choose your favorite ice size.