| Appliance Capabilities | Blend, Chop, Mix |
|---|---|
| Power Source | Electric |
| Included Components | Hand Blender |
| Recommended Uses For Product | Mixer |
| Size | 150 Watts (pack Of 1) |
| Upc | 717056126492 717056132745 |
| Global Trade Identification Number | 00717056126492 |
| Food Compatibility | Multifunctional |
| Product Dimensions | 2.38"d X 2.38"w X 13.25"h |
| Number of Speeds | 1 |
| Control Type | Single |
| Voltage | 120 V |
| Style | W/ Detachable Rod |
| Features | Dishwasher Safe, One-Touch Control, Ergonomic Design |
| Unit Quantity | 1 |
| Components Included | Blender |
| Number of Items | 1 |
| Special Feature | Programmable |
| Color | Red |
| Material | Aluminum |
| Appliance Uses | Soup, Sauce, Baby Food, Shakes, Drinks |
| Brand | Unbranded |
| Type | Handheld Blender |
| Model | Hand Blender |
| Power | 150 W |
| Item Weight | 0.9 lbs |
| Number of Settings/Programs | 1 |
Check the listing for details. Electric Immersion Hand Blender - 150W with One-Touch Control in Red. Color: Red, Condition: New. Listed at 28.95 USD. Featuring a robust 150-watt motor, it lets you effortlessly whip, blend, mix, and puree, all while minimizing cleanup. Plus, with a vibrant red finish, this blender adds a pop of elegance to your kitchen décor.