| Stove Type Compatibility | Electric |
|---|---|
| Appliance Capabilities | Grill, Press |
| Shape | Rectangular |
| Power Source | Electric |
| Color | Red |
| Item Diameter | 10.5 in |
| Wattage | 1000 Watts |
| Global Trade Identification Number | 00814667023223 |
| Upc | 814667023223 814667028525 |
| Material | Stainless Steel |
| Number Of Settings | 6 |
| Product Dimensions | 9.25"d X 10.5"w X 4"h |
| Brand | Unbranded |
| Type | Panini Press |
| Voltage | 120 V |
| Model | Panini Press Grill |
| Style | Compact |
| Features | Cool Touch, Dual Grilling Plates, Non-Stick Coated Plates, Cool-Touch Handle, Removable Drip Tray, Opens 180 Degrees, Thermostat Control, Indicator Lights, Adjustable Floating Hinge, Auto Shut-off, Anti-Skid Feet |
| Unit Quantity | 2.6 lbs |
| Finish | Glossy |
| Power | 1000 W |
| Item Weight | 2.6 lbs |
Check the listing for details. Electric Indoor Panini Press Grill Sandwich Maker Non-Stick Plates Cool-Touch. Color: Red, Condition: New. Listed at 40.98 USD. Designed for those who appreciate efficiency and quality, this versatile sandwich maker is your new go-to for all things grilled. Electric Indoor Panini Press Grill Sandwich Maker. Cleaning is a breeze—simply wipe the non-stick plates clean with a damp cloth.