| Restocking Fee | No |
|---|---|
| Return shipping will be paid by | Seller |
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money back or replacement (buyer's choice) |
| Features | Fast Shipping,Durable Material,High Quality |
| Brand | Unbranded |
| Model | Water-cooled Grinder |
| MPN | Does Not Apply |
| shipping notice | Can not ship to Puerto Rico,Alaska/Hawaii |
| Note | Do not send to the Canary Islands |
| Voltage | 110V,60Hz |
| Surface Finish | Made of high quality material |
| Custom Bundle | No |
| Shipping Note | Cannot ship to Puerto Rico & Hawaii |
| Weight | 17kg |
| Motor Type | Electric phase induction motor |
| Item Condition | Brand New |
| Motor Input Power | 240W |
| Motor shell material | Aluminum alloy |
| Motor Speed | 1425 rpm |
| 10 inch grindstone speed | 95 rpm |
| White corundum stone size | 250x50mmxΦ12mm |
| Leather wheel size | 200x30mmxΦ12.5mm |
| Particle size of grindstone | 220mesh |
| UPC | Does not apply |
Check the listing for details. Electric Knife Sharpener Water-cooled Grinder Bench Wet Stone Grinding Machine. Condition: New. Listed at 205.49 USD. 💚💚💚 Welcome to Freetrade-shop 💚💚💚Parameter:Features a 10-Inch 220 Grit Sharpening Stone and an 8-Inch Leather-stropping WheelReverse the Rotational Direction with the Simple Flip of a SwitchFeatures an Onboard Carrying Handle, an Angle Guide, an Adjustable Water Reservoir, and a Jig for Sharpening Chisels and Planer BladesModel: Water-cooled GrinderVoltage: 110v,60hzMotor Input Power: 240wMotor Type: Electric Phase Induction MotorThe Motor Shell Material: Aluminum AlloyMotor Speed: 1425 Rpm10 Inch Grindstone Speed: 95 RpmWhite Corundum Stone Size: 250x50mmxφ12mmLeather Wheel Size: 200x30mmxφ12.5mmParticle Size of Grindstone: 220meshWeight: 17kg Multiple Uses: Widely Used in Woodworking Hobby and Training, Slaughtering Meat, Catering Hotels, Leather Care, Pedicure and Pedicure, Clothing Sewing and Medicinal Material Slicing Package Included: 1 X Water-cooled Grinder