| Features | Convenient Use,Unique Appearance,Reliable Quality |
|---|---|
| Brand | TBvechi |
| Model | Water-cooled Grinder |
| Voltage | 110V,60Hz |
| Motor Input Power | 240W |
| Motor Type | Electric phase induction motor |
| Motor shell material | Aluminum alloy |
| Motor Speed | 1425 rpm |
| 10 inch grindstone speed | 95 rpm |
| White corundum stone size | 250x50mmxΦ12mm |
| Leather wheel size | 200x30mmxΦ12.5mm |
| Particle size of grindstone | 220mesh |
| Weight | 17kg |
Check the listing for details. Electric Knife Sharpener Water-cooled Grinder Bench Wet Stone Grinding Machine. Condition: New. Listed at 212.12 USD. Electric Knife Sharpener Water-cooled Grinder Bench Wet Stone Grinding Machine.