| Brand | Unbranded |
|---|---|
| Warranty | 3-year warranty |
| Surface Finish | Made of high quality material |
| Model | Water-cooled Grinder |
| Characteristic | Convenient Use,Easy Operation,Easy installation |
| Shipping Note | Cannot ship to Puerto Rico & Hawaii |
| Note | Do not send to the Canary Islands |
| Weight | 17kg |
| Custom Bundle | No |
| Motor Type | Electric phase induction motor |
| shipping notice | Can not ship to Puerto Rico,Alaska/Hawaii |
| Voltage | 110V,60Hz |
| Motor Speed | 1425 rpm |
| Item Condition | Brand New |
| Motor Input Power | 240W |
| Motor shell material | Aluminum alloy |
| 10 inch grindstone speed | 95 rpm |
| White corundum stone size | 250x50mmxΦ12mm |
| Leather wheel size | 200x30mmxΦ12.5mm |
| Particle size of grindstone | 220mesh |
Check the listing for details. Electric Knife Sharpener Water-cooled Grinder Bench Wet Stone Grinding Machine. Condition: New. Listed at 219.73 USD. ♥♥ Welcome to our store ♥♥.