| Brand | TBvechi |
|---|---|
| Tips | If you have any questions, please contact us!! |
| Warranty | 5 Years |
| Highlights | ❤Good Quality Guarantee❤Long Service Life❤ |
| Features✔✔✔ | Exactly like described ! 👍 |
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
| Surface Finish | Made of high quality material ! |
| Features: | high performance🔥reliable quality🔥good stability |
| After-sales Service | Yes👍 |
| Country of Origin | Unknown |
| Model | Water-cooled Grinder |
| Voltage | 110V,60Hz |
| Motor Input Power | 240W |
| Motor Type | Electric phase induction motor |
| Motor shell material | Aluminum alloy |
| Motor Speed | 1425 rpm |
| 10 inch grindstone speed | 95 rpm |
| White corundum stone size | 250x50mmxΦ12mm |
| Leather wheel size | 200x30mmxΦ12.5mm |
| Particle size of grindstone | 220mesh |
| Weight | 17kg |
Check the listing for details. Electric Knife Sharpener Water-cooled Grinder Bench Wet Stone Grinding Machine. Condition: New, Made in Unknown. Listed at 219.73 USD. Features an Onboard Carrying Handle, an Angle Guide, an Adjustable Water Reservoir, and a Jig for Sharpening Chisels and Planer Blades. Model: Water-cooled Grinder. 1 X Water-cooled Grinder. Reverse the Rotational Direction with the Simple Flip of a Switch.