| Compatible With | PC |
|---|---|
| Color | Beige |
| MPN | ZD-100P |
| Item Length | 7 1/8" |
| Brand | Epson |
| Type | Zip Drive |
| Item Height | 1 1/2" |
| Model | ZD-100P |
| Transfer Rate | Up to 500KB/sec maximum |
| Storage Format | Iomega 100 mb Zip-discs |
| Storage Capacity | 100 mb |
| Country of Origin | Philippines |
| Item Width | 5 1/4" |
Check the listing for details. Epson ZD-100P Iomega Zip Drive & Original Adapter. Color: Beige, Condition: Used, Made in Philippines. Listed at 29.95 USD. Buffer Size: 32KB. This was my own Zip Drive. Original owner. Interface: Parallel Port (25-pin D-Sub, usually with pass-through). Powers up - spins a Zip Disk (not included). Does not include a Zip Disk.