| Brand | unbranded |
|---|---|
| Model | ER20(60)- angular contact (for boring and milling) |
| Base RPM | 5000~6000rpm |
| Overall size | 241.5x62x60mm |
| Axle head size | 14x38mm |
| Central height | 31mm |
| Clamping range | 2-13mm |
| Run-out | 0.01mm |
| Rising Temperature | within 25 Degree Celsius |
| Spindle Material | 20CrmnTi, carburizing heat treatment |
| Bearing | 7003*2, 6003*2, 6002*2 |
| application | Boring Milling Cutting Machine |
| waterproof | Y |
Check the listing for details. ER20 Power Milling Head Spindle Unit Waterproof for CNC Boring Cutting Machine. Condition: New. Listed at 112.31 USD. Used in Various Special Machinery. Application Boring Milling Cutting Machine. ★ the Spindle Box Is Made of High Toughness Cast Iron. ★ Higher Accuracy, Better Stability, More Stable Operation, Double Waterproof Design Structure.