| Brand | SENDERPICK |
|---|---|
| Model | ER20(60)- angular contact (for boring and milling) |
| *Shipping Notice | Can not ship to Puerto Rico/Alaska/Hawaii |
| Shipping notice | Can not ship to Puerto Rico,Alaska/Hawaii |
| Application | Boring Milling Cutting Machine |
| Speed | 5000~6000rpm |
| Brand ( 品牌 ) | SENDERPICK |
| Overall Size | 241.5x62x60mm |
| Axle head size | 14x38mm |
| Central height | 31mm |
| Clamping range | 2-13mm |
| Run-out | 0.01mm |
| Rising Temperature | within 25 Degree Celsius |
| Spindle Material | 20CrmnTi, carburizing heat treatment |
| Bearing | 7003*2, 6003*2, 6002*2 |
| waterproof | yes |
Check the listing for details. ER20 Power Milling Head Spindle Unit Waterproof for CNC Boring Cutting Machine. Condition: New. Listed at 137.75 USD. ER20 Power Head Spindle 5000-6000rpm Waterproof Boring/Milling/Drilling Tool CNC. Used in various special machinery. application:Boring Milling Cutting Machine. ★The spindle box is made of high toughness cast iron.