| Programs | Fat Burning, Fitness Test, Incline Interval, Quick Start, Speed Interval, Target Calories, Target Distance, Target Time, Weight Loss |
|---|---|
| Usage | Home Use |
| Number of Programs | 15 |
| Color | Brown |
| Number of User Profiles | More Than 5 |
| Material | Wood |
| Item Length | 86" |
| Brand | WaterRower |
| Resistance | Water |
| Type | Rowing Machine |
| Measurement Provided | Calories, Distance, Speed |
| Manufacturer Warranty | 4 Years |
| Item Height | Standing 86" Laying Down 40" |
| Features | Calorie Monitor, Foldaway/Compact, Heart Rate Monitor, LCD-Display, Odometer, Programmable Workouts, Sound System, Speedometer, Timer, Touchscreen, Training Plan, Transportation Wheels, USB Connection |
| Sport/Activity | Gym & Training |
| Country of Origin | United States |
| Item Weight | With Water 105 lbs Without Water 76.5 lbs |
| Maximum User Weight | 500 lb |
Check the listing for details. Ergatta Luxe Rower – Interactive Water Rower + Gaming Fitness Experience. Color: Brown, Condition: Used, Made in United States. Listed at 950.00 USD. Smooth, sturdy, and in good working condition. Made from locally source Cherry wood and handcrafted in the USA. - Interactive 21” HD touchscreen. 🔹 Tank holds water properly, no leaks. - Authentic, naturally adjusting water resistance.