| Brand | Unbranded |
|---|---|
| Color | White |
| Type | Modern |
| Model | A019 |
| Frame Material | Iron, PU, Cotton, Hardware |
| Process | Electroplating, Spraying |
| Assembly Required | Yes |
| Number of Wheels | 5 |
| Mounting Type | Floor Standing |
| Tilt Angle of Backrest | 45° |
| Seat Swivel Angle | 360° |
| Backrest Adjustment Height | Within 13cm/5.12in |
| Load-bearing Capacity | 90kg/198.42lbs |
| Backrest Height | 29cm/11.42in |
| Item Height | na |
| Item Length | na |
| Item Width | na |
Check the listing for details. Ergolution Ergonomic Saddle Stool W/ Backrest -Work Stool,Office Stool-Seat. Color: White, Condition: New. Listed at 105.64 USD. The saddle-shaped seat and adjustable backrest provide you with a comfortable seating experience. The design with wheels makes it easy for you to move around freely without any constraints. The backrest design makes it easy to lean back and relax.