| Actual Maximum Capacity | 25.4 cm |
|---|---|
| Unit Count | 1.0 Count |
| Specific Uses For Product | Professional |
| Size | 10", Red |
| Color | Red |
| Material Type | Hardened Crv Steel |
| Material | Hardened Crv Steel |
| Sheath Color | Red |
| Grip Type | Ergonomic Non-slip |
| Brand | Unbranded |
| Item Package Quantity | 1 |
| Nominal Maximum Capacity | 10 in |
| Cutting Width | 25.4 Centimeters |
| Set Name | Heavy Duty Strengthened Cable Cutter |
| Unit Quantity | 1.0 count |
| Intended Material | Hardened CRV Steel |
| Item Weight | 0.42 Kilograms |
| Handle Material | Polyvinyl Chloride (pvc) |
Check the listing for details. Ergonomic 10 Inch Cable Cutter - Precision Cutting for Aluminum & Copper Wire. Color: Red, Condition: New. Listed at 26.59 USD.