| Blade Material | Alloy Steel |
|---|---|
| Item Dimensions L X W X H | 7.09"l X 2.95"w X 32.3"h |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Power Source | Hand Powered |
| Blade Length | 426 Centimeters |
| Included Components | Wrench |
| Size | 14 Ft |
| Color | Grey |
| Material | Stainless Steel, Mn Steel, High-Quality Grade Steel, Alloy Steel, Plastic |
| Surface Recommendation | Metal |
| Jaw Size | 0 in |
| Brand | Unbranded |
| Handle Size | 32.3 in |
| Blade Shape | Serrated |
| Type | Pole Saw |
| Unit Type | kg |
| Number Of Teeth | 6 |
| Other Special Features Of The Product | Adjustable Length |
| Features | Adjustable, Sharp Saw Blade, Double-Sided Barb Design, Durable Mn Steel Material, Strong Cutting Ability, Lightweight, Rust-Resistant, Precision-Ground Teeth, Comfortable Grip, Easy to Replace, Anti-Slip Handle Grip, Safety Insurance, High-Quality Grade Steel, Powder-Coated, Robust, Extra Reinforcement Screw, Adjustable Length, Easy to Assemble, Hand-Held Option, Wide Application |
| Unit Quantity | 2.11 kg |
| Item Weight | 2.11 kg |
| Handle Material | Plastic |
Check the listing for details. Ergonomic 14 FT Pole Saw for Tree Trimming - Lightweight & Rust-Resistant. Color: Grey, Condition: New. Listed at 72.99 USD. Ergonomic 14 FT Pole Saw for Tree Trimming. Adjustable Length: Versatile pole lengths of 7.7 ft, 10 ft, or 14 ft allow for easy trimming at high levels without the need for a ladder. Its lightweight construction, adjustable length, and sharp blade ensure a powerful and efficient cutting experience from the ground or at heights previously only achieved with ladders.