| Number of Items in Set | 1 |
|---|---|
| Maximum Torque | 45 Nm |
| Maximum Rotational Speed | 800 Rpm |
| Torque | 45 Newton Meters |
| Item Dimensions L X W X H | 6.5"l X 2.17"w X 6.89"h |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Power Source | Battery |
| Maximum Chuck Size | 0.38 Inches |
| Material Type | Plastic |
| Item Length | Cordless Drill Set |
| Charging Time | Not specified |
| Number of Batteries | 1 |
| Unit Type | lb |
| Maximum Power | 200 Watts |
| Voltage | 8 V |
| Motor Type | Brushed |
| Item Height | Cordless Drill Set |
| Amperage | 2000 Milliamps |
| Features | Lightweight, Built-in LED, Variable Speed Control Trigger, Forward/Reverse Switch, Lightweight But Powerful |
| Unit Quantity | 1 |
| Item Width | Cordless Drill Set |
| Battery Technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Speed | 800 RPM |
| Battery Included | Yes |
| Item Diameter | 0.38 inches |
| Color | Pink |
| Drilling Capacity Wood | 0.38 Inches |
| Set Includes | Drill Bits, 8 V Cordless Drill, Type-C Charge Cable, Torpedo Level, Connector, Expansion screw cap, Expansion screw, Drilling bits, Fastening bits |
| Auxiliary Handle | No |
| Brand | Unbranded |
| Chuck Size | 3/8 in |
| Drill Type | Basic Drill |
| Type | Drill Set |
| Battery Capacity | 2000 milliamps |
| Model | Cordless Drill Set |
| Additional Features | Variable Speed |
| Chuck Type | Keyless |
| Item Weight | 1.65 pounds |
| Power | 200 W |
Check the listing for details. Ergonomic 8V Cordless Drill with Built-in LED – Complete 42-Piece Accessory Kit. Color: Pink, Condition: New. Listed at 41.39 USD. Ergonomic 8V Cordless Drill with Built-in LED. 1 x 8V Cordless Drill. Ready to unleash your creativity?. Why Choose Our Ergonomic Cordless Drill?. Model: Cordless Drill Set Item Width: Cordless Drill Set Item Length: Cordless Drill Set Item Height: Cordless Drill Set.