| Blade Material | High Carbon Steel |
|---|---|
| Set | 9" Bypass |
| Power Source | Hand |
| Size | 9" Bypass |
| Included Components | Garden Shears |
| Color | Black |
| Material | Titanium Coated Steel, High carbon steel, Stainless steel, Titanium coating |
| Product Dimensions | 8.86 X 2.48 X 1.02 Inches |
| Brand | Unbranded |
| Handle Size | 9 in |
| Item Package Quantity | 1 |
| Type | Bypass Pruning Shears |
| Unit Type | oz |
| Batteries Required? | No |
| Model | Pruning Shears |
| Features | Easy to Clean, Sharp Blades for Clean Cuts, Non-stick coating, Smooth cuts on branches up to 3/4 inch, One-hand sliding safety lock, Durable construction, Adjustable handle span, Ergonomic design, Non-slip grips, Versatile for everyday pruning, Ideal for trimming flowers, Shaping shrubs, Harvesting herbs |
| Unit Quantity | 8.9 |
| Item Weight | 8.9 oz |
| Batteries Included? | No |
Check the listing for details. Ergonomic 9" Bypass Garden Shears - Durable Titanium Blades for Precision Cuts. Color: Black, Condition: New. Listed at 35.99 USD. Transform your gardening experience with our Ergonomic 9" Bypass Garden Shears. The durable titanium-coated blades ensure precision cutting, while the ergonomic design allows for effortless use, minimizing hand fatigue.