| Package size | 605 x 605 x 320 mm |
|---|---|
| MPN | PLST-085 |
| Aluminum foot diameter | Ф600 mm |
| Air rod specifications | 160 mm |
| Armrest size | 260mm x 95mm |
| The highest distance from the ground for the seat cushion | 600 mm |
| Intended Use/Discipline | Biological Laboratory, Dental Laboratory, Dentistry, Endodontics, General Surgery, Medical Laboratory, Orthodontics, Physical Laboratory |
| Brand | TYTC |
| Chair gross weight | 17.35 kg |
| Model | PLST-085 |
| Dental Chair Type | Microscope Dentist Stool |
| Wheel diameter | Ф60 mm |
| Minimum distance from the ground for the seat cushion | 440 mm |
Check the listing for details. Ergonomic Dentistry Microscope Chair Adjustable Dentist Stool Microfiber Leather. Condition: New. Listed at 472.62 USD. 1 Microscope Dentist Chair(PLST-085). The microfiber Leather design showes the high quality of the chair. Built in high-density sponge, making people feel softer and more comfortable. Bringing you a healthy and comfortable sitting experience.