| Number of Items in Set | 1 |
|---|---|
| Item Dimensions L X W X H | 3.94"l X 3.54"w X 4.92"h |
| Specific Uses For Product | Vegetable Chopper |
| Power Source | Manual |
| Recommended Uses For Product | Kitchen |
| Size | 500ml |
| Color | Green |
| Upc | 784121329683 |
| Material Type | Plastic |
| Material | Plastic, Food-grade PP plastic, Stainless Steel |
| Item Depth | Less Than 10 in |
| Brand | Unbranded |
| Capacity | 500ml |
| Making Method | Manual |
| Model | Manual Food Chopper |
| Features | Manual, Ergonomic design, Detachable parts, Easy to clean, Lightweight, Pull-tab design, No slipping |
| Unit Quantity | 0.46 lb |
| Components Included | Handle, Cover, Blade |
| Item Weight | 0.46 lb |
Check the listing for details. Ergonomic Green Manual Food Chopper - Multi-Functional 500ml Vegetable Cutter. Color: Green, Condition: New. Listed at 14.39 USD. Multi-Functional 500ml Vegetable Cutter. 500ml capacity supports efficient food processing for all your culinary needs. Ergonomic Green Manual Food Chopper. Transform your food preparation experience with our Ergonomic Green Manual Food Chopper.