| Brand | NORT |
|---|---|
| Color | Black |
| Department | Adults |
| Features | Adjustable |
| Item Height | 23.23in-27.17in |
| Item Length | 27.56in |
| Item Weight | 8.82 kg |
| Item Width | 22.44in |
| Maximum Weight Capacity | 220 lb |
| Number of Items in Set | 1 |
| Room | Home Office/Study |
| Style | Contemporary/Modern |
| Type | Office Chair |
Check the listing for details. Ergonomic Kneeling Chair with Back Support, Black. Color: Black, Condition: New. Listed at 89.75 USD. Our Ergonomic Kneeling Chair combines the benefits of standing with the comfort of sitting- bringing maximum comfort to your back, knees, calves, and back. The leg rest can be adjusted in 4 positions for height and angle, providing full-body support for drawing work.