| Color | Green |
|---|---|
| Style | Modern |
| Material | Iron and Sponge |
| Process | Welding and Painting |
| Assembly Required | Yes |
| Mounting Type | Floor Standing |
| Number of Universal Wheels | 4 |
| Product Size | 32*33*55cm/12.6*12.99*21.65in |
| Cushion Size | 36*42cm/14.17*16.54in |
| Backrest Height | 30cm/11.81in |
| Load Capacity | Within 150kg/330.69lbs |
| Package Size | 47*47*21cm/18.5*18.5*8.27in |
| Gross Weight | 5kg/11.02lbs |
| Net Weight | 4.5kg/9.92lbs |
| ✨Shipping Notice | Fast Shipping from USA Local Warehouse |
| 😊Please Note | Delivery within 1 working day |
| Manufacturer Warranty | 3 Years |
Check the listing for details. Ergonomic Rolling Stool with Back Rest, Heavy Duty Rolling Stool, Roller Chair. Color: Green, Condition: New. Listed at 57.47 USD. Specifications Color: Green Style: Modern Material: Iron and Sponge Process: Welding and Painting Assembly Required: Yes Mounting Type: Floor Standing Number of Universal Wheels: 4 Product Size: 32*33*55cm/12.6*12.99*21.65in Cushion Size: 36*42cm/14.17*16.54in Backrest Height: 30cm/11.81in Load Capacity: Within 150kg/330.69lbs Package Size: 47*47*21cm/18.5*18.5*8.27in Gross Weight: 5kg/11.02lbs Net Weight: 4.5kg/9.92lbs Package Included 1* Rolling Stool with Back Rest Other Accessories for Use.