| Color | Black |
|---|---|
| Brand | Ergotec |
| Massage Functions | L-Track, Zero Gravity, 3D, Body Scan, Full Body Air Compression (30 Airbags), Heat Therapy (Legs, Seat, Lumbar), Foot & Sole Rollers, Space Saver (6"), 9 Auto Programs + 1 Custom Massage/ 6 Techniques, Shoulder, Lumbar, Foot & Calf Massage, Bluetooth, Quick Controls, LCD Remote |
| Type | Massage Chair |
| Item Height | 46.8 in |
| Model | ET400 Venus |
| Maximum Weight Capacity | 320 lb |
| Item Length | 60.6 in |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Width | 30 in |
| Item Weight | 244.7 lb |
| Product Line | Ergotec ET400 Venus |
| Upholstery Fabric | Synthetic Leather |
Check the listing for details. Ergotec ET400 Venus Massage Chair. Color: Black, Condition: New. Listed at 3999.00 USD. Ergotec ET400 Venus Massage Chair w/ Heat Therapy. The ET-300 Jupiter has 5 different levels of intensity. Advanced Zero Gravity - The zero gravity position was originally developed by our NASA scientists as a way to remove the pressure our astronauts felt to their spines during rocket launch.